forrsom
(1750-1820)
A Fukagava negyedben l Kiku nevezte magt elsknt igazi gsnak. j mestersgt, ami teljesen eltrt az addigi kurtiznoktl, 1750-1751-ben hirdette ki. Szemlyrl s letmdjrl semmit sem tudunk. Az osztlyba tartozkat nem tartottk rdemesnek arra, hogy belevegyk ket a krnikkba. Ennek ellenre sok mindenre kvetkeztethetnk: szinte biztos, hogy kapcsolatban llt az odorikkkal. Kivl mvszi kpessgei miatt sokan kerestk a trsasgt, olyannyira, hogy gy dnttt, hogy inkbb mvszi kpessgeibl l meg. Hres tncos, elad, s samiszenmvsz hrben llt. Kzvetlen, vagy kzvetett rkse volt a korbban bemutatott mvszi irnyzatoknak. Otthonosan mozgott a „tatamikrnyezetben”. A mvszetekben val jrtassga mellett kivlan ismerte az Ogaszava-etikettet, m nem rabszolgja, sokkal inkbb hercegnje volt annak. Valami egszen jszert indtott. Lehetsget arra, hogy valaki egy szellemes, mvelt, s kpzett mvszn trsasgt lvezhesse, mgpedig igen kifinomult zlsrl rulkod krnyezetben.
A XVIII. szzadban a gsamvszet minden eleme adott volt, belertve a kellen kifinomult befogad kzeget, amely hajland volt tmogatni ezt a fajta j mvszetet. A gsk azonnal tra keltek. Az j divat gyorsan elterjedt, s mint minden mst a kormny ezt is szblyozta. (1782-1787 ) szak-Japn szenvedett leginkbb a pusztt lelmiszerhinytl. Az ltalnos ltbiztonsg azonban kzvetlenl nem rintette a gsanegyedeket. St, inkbb segtette a megersdsket. Megfontolt rufelhalmozssal a tehetsges kereskedknek sikert hozott a secesszi. Ezrt szabad tkjk nagy rszt, a rgi megszokott a piros lmps negyedekben mulattk el. Ha egy terletre lesjtott az hnsg, fiatal lnyok hada znltte el a hanamacsikat. A vidket jr gynkknek adtk el ket . Kelet-zsiban a rgi gyakorlat, hogy a csaldi vrvonal fenntartsa rdekben utols lehetsgknt eladjk lenygyermekeiket.
(1820-1870) A gsk aranykora E kor nagy csati hevben megjelentek a nyugati idegenek, akik miutn japn megnyitotta kapuit, szinte csak gy znlttek az egzotikusnak szmt orszgba. Termszetesen fnykpszek egsz hada lepte el az orszgot, akik igyekeztek megrkteni, s megismerni a „virg s fzfa vilgt”.
(1867-1958) A gsa jjszlets
A japn nemzet jjszletben volt.A japn trsadalmat nagy ervel tasztottk bele a modern vilgba. A gsk vilga kt klnbz mdon lte meg az jjszletst. A tokii hanamacsi fejldse hatalmas lendletet adott az jjonnan berendezked uralkod osztlynak, melynek tbb tagja egyenesen Gionbl jtt, s ksrknt szmos magasan kpzett gsa is rkezett Gion negyedbl, mert ez az j rendszer sokkal bartsgosabb volt szmukra. A Tokugavk osztlyrendszert eltrltk: egy gsa tbb nem volt alacsonyabb rang egy szamurjnl. A szamurjcsaldokbl szrmaz lnyok rvidesen a gsatanoncok harmadik csoportjv szervezdtek. Ebben az idben a geikok s a maikok eltrbe kerltek. Korbban sosem szerepletek nagyobb kznsg eltt, most pedig k lettek a japn kultra szimblumai.
A korai Sva-korszak
(1926-1945) A nagy gazdasgi vilgvlsg gyorsan tformlta a kzhangulatot.
A gazdasgi nehzsgek miatt Nmetorszghoz hasonlan, Japnban is megnylt a fasizmus eltti t. hez emberek millii voltak az orszgban. Ismt tmegvel adtk el a fiatal lnyokat a hanamacsikba.
A gsk ideje lejrt
Az 1920-as, 30-as vekben a japn trsadalmat fenyeget veszlynek tartottk e mestersg gyakorlit, st a negyvenes vekben a gsa-hivatst trvnytelennek nyilvntottk, gyakorlinak tbbsgt gyri munkra kteleztk. Az 1970-es vekben mg 17 ezer gsa gyakorolta hivatst Japnban, mra mintegy ezren lnek Oszakban s Kiotban. |